Dziś w planach było zwiedzanie białej świątyni. Był raz pan o wdzięcznym imieniu Chalermchai Kositpipat. No i pan Kositpipat urodził się w bardzo biednej rodzinie, rodzinie tak biednej że jego rodzice zmuszeni oddać go do zakonu buddyjskiego. Tam zdobył wykształcenie ale przede wszystkim jako utalentowany malarz. Jego opiekun wysłał go na studia akademii sztuk pięknych, na której to wypracował swój własny uniwersalny styl. Dzięki temu stał się bardzo rozpoznawalnym artystą, wręcz celebrytą i zarazem milionerem. Będąc już nieprawdopodobnie bogatym stwierdził że chciałby oddać coś temu regionowi z którego pochodził (bardzo biednego z resztą). Wymyślił wiec że stworzy świątynie, ale nie byle jaką, a taką która rozmachem przeskoczy wszystkie inne świątynie buddyjskie (zapewne włączając w to świątynię opatrzności). Jako że wykładał też na ASP, zaczął wiec projektować ze swoimi studentami i budować. Obecnie jest już kiła świątyń w całym kompleksie ale koniec budowy przewidziany jest na okolice 2070 roku. 


Ciekawą rzeczą w jego stylu jest łączenie religii i popkultury, dlatego w świątyni można znaleźć freski Buddy, w towarzystwie… Spider Mana, Michaela Jacksona, Czarodziejki z Księżyca, minionkow, Angry Birds, Osamy bin Ladena czy.. Neo z Matrixa. Jak to zobaczyłem, to na moim „surrealizometrze” wywaliło skale, ale wszystkie dzieciaki były zachwycone widząc głowę Deadpoola i Hellraisera na drzewie.

Podróżowanie po Tajlandii jest przyjemne pomimo dużej liczby checkpointów. Dzieje się tak dlatego, iż na zachodniej części bo przy granicy z Birmą znajduje się 100 tysięcy uchodźców w obozach. Taka tam panuje bieda.

Tajowie, podstawówka 6 lat, szkoła średnia 3 lata, high school: 3 lata 
Jest powszechny obowiązek szkoły istnieje, ale nie ma organów które to egzekwują. Jakość kształcenia jest niska bo wynagrodzenie jest niskie wiec powszechne są korepetycje. Dodatkowo nauczycie dorabiają często sprzedając na targach. Codziennie rano przed zajęciami jest Apel i Hymn. Powszechne są mundurki. Ale zdarza się że nauczyciel może się spóźnić na lekcje nawet kilka godzin.
Emerytura: 700BHT miesięcznie- to około 70zł, ale na rączkę, dlatego też najlepszy plan emerytalny to nadal dzieci. Młodzi pomagają rodzicom, jak dostają wypłatę to średnio 70% wysyłają rodzicom a sobie zostawiają 30% na przeżycie. Przeciętne wynagrodzenie w Tajlandii to 15 tys BHT na rączkę. Kwota wolna od podatku to 12 tysięcy złotych, dla porównania w sąsiedniej Kambodży jest to 8 tysięcy złotych. Tak więc drodzy Rodacy- jak następnym razem ktoś z rządu Wam powie że nie można podnieść kwoty wolnej od podatku bo nas nie stać to będziecie wiedzieć na kim się wzorują.

Tajowie mają najlepszych w życiu chirurgów plastycznych, nawet poseł Grodzka odwiedziła kiła razy Tajlandię. Dzięki ladyboy’om mogli zdobyć doświadczenie.
Król Tajlandii (Rama 9) był bardzo kochany, dużo jeździł po kraju i interesował się życiem i problemami ludzi. Zawsze w otoczeniu notesu i aparatu, pytał się co trzeba poprawić, rozpoczynał projekty królewskie. Dlatego gdy jak zmarł to naród wpadł w rozpacz.

Ówczesny minister zdrowia zrobił kampanie o nazwie ”Cabbage and Condoms” promującą świadomą antykoncepcję. W kraj ruszyli urzędnicy którzy informowali obszary wiejskie. 

Rama IX miał czworo dzieci. Najstarsza córka nie objęła tronu bo zakochała się w Amerykaninie, z którym ostatecznie się rozwiodła. Druga córka, ale trzecia w kolejności urodzenia bardzo przypomina ojca. Działa charytatywnie pomiata kobietom biednym pomaga w szkolnictwie i gdyby to zależało od narodu to chętnie widzieliby ją na tronie.

Czwarta córka jest niestety chora i porusza się na wózku inwalidzkim. W końcu syn, trzykrotnie żonaty. Z pierwsza żona rozwiódł się ponieważ podejrzewany był o romans aktorka. Po rozwodzie ożenił się z tą z którą romansował. Mają 4 dzieci. Nadal jednak życie lovelasa brało górę z czego żona nie była zadowolona. Spakowała mandżur, wzięła dzieci i wyjechała do Londynu. Generalnie nie wolna złego słowa powiedzieć na temat jakiegokolwiek członka rodziny królewskiej. Prawo żywe do dzisiaj. 

Turystka płaciła w sklepie i wiatr zdmuchnął pieniądze z lady i aby nie uciekły przycisnęła banknot stopą. 

Innym razem pewien Szwajcar przechodził koło plakatu króla i domalował mu wąsy. Interwencje Ambasady nie pomogły i siedział kilka miesięcy w więzieniu. Wyszedł dopiero jak król go ułaskawił.

Pewien tajski bloger skrytykował na swoim blogi fakt, iż członek rodziny tajskiej a mianowicie pies rady pudel dostał stopień majora armii tajskiej. 
3 lata temu do więzienia trafił dziennikarz telewizji tajskiej który negował politykę zagraniczną Tajlandii która była prowadzona 500 lat temu.
Monarchia Czakri wg przepowiedni ma mieć tylko dziesięciu władców. Obecnie panuje dziesiąty.