Dzięki ulgom podatkowym dla branży IT stworzyli jedno z globalnych centrów usług informatycznych. Swoje siedziby mają tu Google, Microsoft, Udemy, etc, a mimo to obudowują grzejniki w swoich domach, rury kanalizacyjne prowadzone są na zewnątrz elewacji. Na klatkach schodowych są wykładziny a do niedawna spotkać można było dwa krany w łazienkach.

Pomimo tego wszystkiego system edukacji mają przemyślany- chrześniak Grażyny, chodzi do 5 klasy w Irlandzkiej podstawówce i cała jego szkoła została zgłoszona do akcji propagowania biegania. Każdy uczeń dostał kalendarzyk, w którym pod każdym z czterech dni tygodnia wypisane są korzyści wynikające z biegania, informacje o tym jak pracuje serce, czym jest tętno spoczynkowe, czym jest maraton, jak należy się zdrowo odżywiać, itd.

Pod każdym dniem napisane było jaki dystans należy przebiec i tak:

  1. Tydzień – 600m
  2. Tydzień – 800m
  3. Tydzień – 1000m
  4. Tydzień – 1200m
  5. Tydzień – 1400m
  6. Tydzień – 1600m
  7. Tydzień – 1700m
  8. Tydzień – 1800m
  9. Tydzień – Bieg – 2000m

Na końcu cała szkoła odbywa bieg który ma metę na jednym z Dublińskich stadionów. Każdy z dzieciaków dostaje dyplom i pamiątkowy medal. Tak należy walczyć z otyłością i nadmiernym siedzeniem dzieci przed komputerem!

Jeżeli chodzi o nazwiska to pełno tu McDonaldów, McGregorów i O’Brienów. Przedrostki Mc , (Mac w Szkocji) oraz „O’… ” oznaczały „Syn … „. Ale to było dawno temu (tak w okolicach XII wieku). Kiedy w wyniku działań wojennych dany teren został przyjęty przez nowy klan, lokalna populacja często przyjmowała nowe nazwisko aby wspierać nowego przywódce. Taki stan rzeczy obowiązywał do XVI wieku, kiedy to Angielskie jarzmo wówczas przedrostki Mc i O’ zostały częściowo porzucone ze względu na problemu ze znalezieniem pracy z irlandzko-brzmiącym nazwiskiem.

Święty Patryk kiedy nawracał Celtów na katolicyzm próbował wyjaśnić im koncepcje Trójcy Świętej, aż z pomocą przyszła .. trójlistna koniczynka. w ten sposób stała się nieoficjalnym symbolem Irlandii, którzy wszystkie Brajanki wpinają sobie w klapy 17 marca każdego roku. Wierni wierzą że to właśnie za sprawą Świętego Patryka nie ma węży na terenie wyspy, kiedy tak na prawdę nigdy się na niej nie pojawiły ze względu na panujący na wyspie klimat. Większość naukowców wskazuje na epokę lodowcową, która trzymała gady z daleka aż do jej końca około 10 000 lat temu. Potem zwierzaczki nie były już w stanie dostać się wyspę bo wyspy mają to do siebie że są otoczone wodą.

Irlandia przez wieki była doświadczona konfliktem pomiędzy Katolikami a protestantami dlatego flaga składa się z trzech kolorów: zielonego symbolizującego katolicyzm, pomarańczowego symbolizującego protestantyzm oraz białego pomiędzy nimi symbolizującego pokój.

no to jak to mawiają O’Brajanki: Sláinte! (Slanczjia!) 😉